Yeni Nesil Dijital Satış – Pazarlama Tekniği İndirim Kuponları mı?

Yeni Nesil Dijital Satış – Pazarlama Tekniği İndirim Kuponları mı?

İndirim kuponları hayatımıza yavaş yavaş daha çok girmeye başladı ve herkesin de aklında bu konu hakkında bir çok soru var. İndirim kuponları satışlarda ne kadar etkili? Online alışverişte kupon kullanmak geçici bir moda mı?

Online alışverişin daha popüler ve yaygın olduğu diğer ülkelere bakmak bize biraz fikir verecektir. Bilindiği gibi kupon ile pazarlama Amerika’dan çıkmış ve şu anda okyanus ötesinde çılgınlığa ulaşmış durumda. Alışverişlerin bir çoğu kupon ile gerçekleşen Amerika’da müşteriler ekstra indirimlerden dolayı mutluyken, satış yapan mağazalar da ellerine geçen bu satış ve pazarlama silahından dolayı bir hayli keyifliler.

 

Coca Cola’nın 1888 yılında yayınladığı, Dünya’nın ilk kuponu

Avrupa’da da durum çok farklı değil. Amerika kadar olmasa da indirim kuponları, internet alışverişinin bir parçası haline gelmiş. Hal böyle olunca, sektör olarak takip ettiğimiz bu pazarlara yakın zaman içerisinde benzerlik göstereceğimiz bir gerçek. Zaten Avrupa ve Asya’da toplam 10 ülkede hizmet veren Saleduck indirim kuponu platformunun ülkemizde bir süredir hizmet vermesi bunun bir göstergesi.

Mağazalar indirim kuponlarında nasıl avantaj sağlar?

Dijital pazarlamanın bize sunduğu en büyük nimetlerden biri reklamlarımızı daha hedefli olarak yapabilmemizdir. İyi dijital pazarlama stratejisi de burada yatıyor zaten. İyi hedefleme, iyi kampanyanın anahtarıdır. İndirim kuponları da hedefleme dediğimiz stratejiyi direk ürün promosyonuna aktarıyor.

 

Fiyat konusunda hassas, internetin altını üstünü getirip en ucuza ulaşmaya çalışan müşterileri indirim kuponları ile edinmek çok mümkün. Aynı zamanda indirime bu kadar duyarlı olmayan müşterilere de boşuna indirim verilmemiş oluyor. Yani aynı ürünü farklı fiyatlara iki tip müşteriye de satmış oluyorsunuz. Hedeflemenin avantajı da burada ortaya çıkıyor. Ancak kuponu doğru kullanmak ve zaman içerisinde müşterilerin kupona verdiği tepkileri öğrenmek çok önemli.

Buradan şu sonuca çıkmak mümkün. Kuponlar pazarlamanın eline geçen bir başka silahtır. Bu silahı iyi ve kötü kullanmak mağazaların elinde. Eğer analizi doğru yapar, kullanıcısına istediğini verirsen indirim kuponu ile satışlarını arttırmak, müşteri sadakati kazanmak hiç zor değil.

İndirim kuponu'nu iyi anlamak gerekiyor

Mağazaların indirim kuponuna karşı, “zaten satış yapacağım müşteri ödeme yapacağı zaman kupon arıyor ve kullanıyor, bu nedenle mağaza olarak boşuna indirim ve komisyon vermiş oluyorum.” gibi bir bakış açısına sahip olabiliyor. Oldukça yanlış bir düşünce aslında.

İndirim kuponları yayınlanır yayınlanmaz yeni müşteri getirmez. Yeni müşteri için zaman ve sabır gerekiyor, özellikle Türkiye gibi kupon alışkanlığı yeni yeni yerleşen ülkelerde. Kupon kampanyaları ile mağazalar kısa dönemde müşteri sadakati ve sepet terketme oranını düşürmeyi amaçlamalıdır. İndirim kuponlarının sepet terketme oranını düşürmedeki başarısı Fransa’da yapılan, Saleduck tarafından yayınlanan bir araştırmayla ortaya konulmuş.